DR. Yaşar GENCER
Muayenesi

Çık

HacamatHacamat halk arasında son derece yaygın olarak bilinen ve 5 bin yıllık derin bir geçmişe sahip olan tedavi yöntemidir. Mezopotamya uygarlıklarında, Yunan uygarlıkların da ve Babil’de uygulanan bu tedavi yöntemi Peygamber Efendimiz tarafından da doğru bulunmuştur.Her ne kadar tedavi olarak adlandırılsa da hastalıklardan korunmak amacıyla da uygulanabilmektedir.

Hacamat yapılabilen noktalar ile akupunktur noktaları birbirine çok benzemektedir. Vücudun aynı bölgelerinde, birbiri ile iç içe geçmiş şekilde bulunmaktadır. Akupunktur tedavi yöntemi yani Çin tıbbına göre bu noktalar dokuyu ve organları tedavi eden iksirlerin üretildiği noktalardır. Bu bölgelerin uyarılması sağlığın yeniden kazanılmasını da beraberinde getirmektedir. Bu noktaların uyarılması için de iğne, lazer, kupa çekme ve hacamat gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Hacamat tedavisi ile elde edilen fayda, hücreler arasında akışı sağlayan kılcal damarların akışkanlık düzeyinin artmasıdır. Bu bölgede biriken toksinler, metabolik atıklar dışarı akar ve bu sayede enerjideki tıkanma ortadan kalkar. Bisturi kullanılarak cilt yüzeyinde ince çizikler oluşmasını sağlamak yolu ile gerçekleştirilen hacamat, pek çok hastalığın tek başına tedavisinde kullanılabildiği gibi tedaviye yardımcı, destek yöntem olarak da tercih edilebilmektedir.

Sağlık Bakanlığı hacamat tedavisinin sadece hekimler tarafından uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Bilimsel yöntemler uygulanarak, steril şartlarda, doktor tarafından uygulanması gereken hacamat, bilinçsiz ve yanlış uygulandığında pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilmektedir. Hacamat uygulamasında sterilizasyonun hayati öneme sahip olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle hacamat tedavisinden faydalanmak isteyenlerin mutlaka tedaviyi uygulayan bir doktora müracaat etmesi gerektiğinin önemle belirtilmek gerekir.

"Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."